27. april 2025

Båtprosjekt april 2025: Montering av 15,6″ skjerm for bruk som kartplotter

For et år siden kjøpte jeg meg en Samsung S24 Ultra. Siden jeg hadde en del utfordringer med synet, kjøpte jeg samtidig en Cepter Nano 15,6″ touch-skjerm, slik at skrifta ble større. Skjermen kan kun avspeile telefonen. Ved å koble til en 20 Gbps 240w USB-kabel får man overført strøm, bilder, video og lyd til den eksterne skjermen. Samtidig som jeg har gjort andre ting i båten, kom jeg på at det skulle ha vært praktisk å kunne overføre Navionic sjøkartet inkl. GPS, AIS og andre data til denne skjermen som er rimelig stor, hele 15,6″. Samtidig vil jeg da få frigjort Simrad-skjermen hovedsakelig til ekkoloddet og til andre nødvendige navigasjonsdata.

Utfordringen var å finne et passende feste til skjermen. Det er imidlertid ikke mulig å skru noe feste til skjermen, noe som betydde at jeg selv måtte konstruere et spor som jeg kunne sette skjermen ned i, slik at det holdes på plass under urolig sjø.  Til sist fant jeg et feste som jeg bestilte fra amazon.com, og som jeg har montert denne uke.

Stort sett er jeg fornøyd med festet, men ikke med hurtigfestet for å feste den portable skjermen fast med. Det var alt for svakt til å klare å holde skjermen fast, noe som garantert ville ha ført til at skjermen ville komme til å falle ned og knuses. Så jed skjønte straks å jeg selv måtte konstruere noe som vil holde.


Siden jeg hadde liggende noen teakstykker, en teakplate og et par teaklister, brukte jeg det som jag hadde, sagde og gjerdet hjørnene og limte det sammen med Arealdit. På samme måte har jeg mange ganger tidligere også innredet båter med teak, og har svært god erfaring med bruk av Arealdit, helt uten stifter og skruer. Vel tar det litt tid, men sluttresultatet blir bra. Siden spør jo ingen hvor mye tid innredningen tok, de spør bare om hvem som har utført arbeidet.

 Å feste teakramma jeg lagde til stativet gikk helt greit, men å få hele systemet så stødig at det vil tåle belastningen ved sjøgang, var ikke enkelt. Så noe måtte jeg finne på som passet inn. Og resultatet man man se nedenfor.

Slik ble det seende ut, enkelt og diskret. Og helt stødig ble det! Om jeg kjenner meg selv rett, blir nok dette bare en prototype. Jeg regner med at jeg til sommeren kommer til å lage den endelige versjonen, som et lite ferieprosjekt på hytta i Larsmo. Til venstre på bildet ovenfor ser men et «teknisk» skap og foreløbig kun er laget av vannfast finer. Også dette skapet skal jeg kle inn med teak til sommeren. 

IMG_0075

På bildet ovenfor, til venstre, vises Navionics sjøkartet på den 15,6″ store skjermen. Dessuten ser man smarttelefonen sammenkoblet med skjermen med en egnet USB-kabel.


… fortsetter…

 

dsd

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *